środa, 24 października 2012

Pomidor skoncentrowany



















Pieczone pomidory to pomysł na świetną przystawkę - ciepłe podane z rozkruszona fetą, albo jako dodatek do mięsa czy ryby. Ale dla mnie prawdziwym przebojem jest sos przygotowany z takich pomidorów. Można go podać do makaronu, zrobić z nim grzanki, albo wykorzystać do pizzy. Koniecznie spróbujcie!
Potrzebne nam będą pomidory, które mają stosunkowo mało wody. Najlepsze są te podłużne. Pomidory przekrajamy wzdłuż. Połówki układamy na blaszce do pieczenia. Teraz czas na nadanie im wyjątkowego smaku - dorzucamy na blaszkę kilka ząbków obranego czosnku i zioła - najlepiej świeże. Cudownie sprawdzi się grecka bazylia (ma drobniuteńkie listki), tymianek, oregano, odrobina rozmarynu. Pomidory skrapiamy oliwą z oliwek i octem balsamicznym, Solimy delikatnie, pieprzymy i posypujemy odrobina cukru.

Tak przygotowane pomidory wstawiamy do piekarnika nagrzanego do około 200 stopni Celsjusza. Pieczemy około 30 - 40 minut co jakiś czas otwierając piekarnik tak by wypuścić parę. Po wyłączeniu zostawiamy w zamkniętym piekarniku.

Jeśli zamierzamy pomidory zjeść na ciepło to wyciągamy je po kilku chwilach z ciepłego piekarnik. Kruszymy na nie ser - świetna będzie prawdziwa feta, albo ser bałkański.

Jeśli zamierzamy zrobić sos to zostawiamy nasze pomidory jak najdłużej w piekarniku. Potem obieramy ze skórek - uwierzcie mi to bardzo proste zadanie, bo upieczone skórki odchodzą same. Mieszamy. Ewentualnie doprawiamy do smaku solą, pieprzem i cukrem. Nie zapominamy o dodaniu do sosu tego co zostaje na patelni, czyli czosnku i aromatycznej oliwy oraz ziół.
Sos możemy wykorzystać od razu na przykład do makaronu. Wystarczy ugotować świeży makaron, dodać do niego sos i całość posypać startym twardym serem, albo właśnie fetą.
Upieczone pomidory wykorzystać można do bruschetty, czyli włoskich grzanek. Na zezłocone kromki chleba wystarczy położyć upieczone pomidory i klika listków świeżej bazylii.
Upieczone pomidory będą znakomitą bazą pomidorówki - do zupy możemy je zmiksować razem ze skórkami, ziołami i czosnkiem, a potem przecedzić, dodać trochę bulionu i doprawić do smaku.
Jeśli przygotujemy większą porcję smażonych pomidorów (a można to zrobić na przykład przy okazji pieczenia mięsa czy chleba) możemy sos zapastryzować. Wystarczy nałożyć go do małych słoiczków, zakręcić i zagotować.






Szybka domowa pizza z pomidorowym sosem
Składniki na 2 średnie pizze
200 gram mąki (najlepsza będzie chlebowa, czyli tym 750)
20 gram świeżych drożdży 
 łyżeczka cukru
125 ml letniej wody
1/2 łyżeczki soli
2 łyżki oleju


Drożdże kruszymy, dodajemy resztę składników. Wyrabiamy elastyczne, nie za twarde ciasto. Odkładamy na pół godziny - w tym czasie powinno ładnie podrosnąć.
Z ciasta robimy dwie pizze. Nie będę kłamać - ciasto jest elastyczne i trzeba sobie zadać nieco trudu by je ładnie rozwałkować. Chyba, że wolicie pizze na grubszym spodzie, albo nie zależy wam na idealnym kształcie.
Na rozwałkowane pizze dajemy nasz sos pomidorowy (ewentualnie kechup) oraz ser i ulubione dodatki.
Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do maksymalnej temperatury. Pieczemy 8 - 10 minut. Pizza jest gotowa gdy spód nam się ładnie ze złoci, a ser na wierzchu rozpuści.
Moja ulubiona wersja to dodatek kilku rodzajów serów (mozarella, żółty, pleśniowy) do tego oliwki. Taka pizza po upieczeniu świetnie komponuje się z listkami rukolii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz